Oszczędzanie energii elektrycznej w biurze

Koszty energii elektrycznej mogą mieć znaczący udział w kosztach przedsiębiorstwa ogółem. Dobrą praktyką jest szukanie możliwości optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Opłaty za energię elektryczną zależą od wielu czynników. Poznaj różne sposoby na obniżenie wysokich rachunków w swojej firmie.

Lampy LED z czujnikiem ruchu

Źródłem oszczędności może być przykładowo wymiana oświetlenia w biurze z tradycyjnego na energooszczędne. Oświetlenie LED pobiera znacznie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki, ale równocześnie przy zachowaniu wysokiego komfortu oświetlenia. Dodatkową zaletą żarówek LED jest o wiele dłuższy czas świecenia niż w przypadku żarówki zwykłej. Warto w przedsiębiorstwie wdrożyć również takie rozwiązanie jak czujniki ruchu do oświetlenia, które dodatkowo wpłyną na zmniejszenie zużycie energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Lampy LED z czujnikiem ruchu, mogą być dostosowane zarówno do użytku zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Oprócz oszczędności, lampy z czujnikiem ruchu mogą zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, ze względu na fakt, że włączają się, gdy wykryją ruch w swoim polu. Można rozważyć też zakup lamp zasilanych panelem solarnym, co jeszcze bardziej obniży koszty zużycia energii elektrycznej.

Wyłączanie komputerów i innych urządzeń

Urządzenia elektroniczne są również podstawowymi elementami wyposażenia każdego biura. Tak jak i oświetlenie, są źródłem wysokich rachunków za energię elektryczną. Duża liczba komputerów stacjonarnych w przedsiębiorstwach może przyczynić się do zwiększenia rachunków za prąd. Zużycie energii elektrycznej zależy często od modelu, wieku urządzenia, a także od jego eksploatacji. W niektórych zawodach ciężko jest zrezygnować z komputerów, lecz istnieją sposoby, aby obniżyć koszty energii elektrycznej. Na początek, powinno się zwrócić uwagę, na to, aby przed wyjściem z biura, wyłączać komputery lub włączać tryb uśpienia. Dodatkowo po skończonej pracy warto wyłączać takie urządzenia jak drukarki, czy niszczarki. Dobrym sposobem jest także uczulenie pracowników, aby rozsądnie korzystali z dostępnych urządzeń, np. nie drukowali zbędnych dokumentów.

Inne sposoby na oszczędzanie energii

Oprócz komputerów, w wielu przedsiębiorstwach są często wykorzystywane takie urządzenia jak klimatyzacja, lodówka, czy czajnik elektryczny. Lodówka charakteryzuje się bardzo wysokim poborem energii elektrycznej. Nieekonomiczne używanie tego sprzętu w przedsiębiorstwie może podnieść wysokość opłat za energię. Opłaca się dopilnować, aby wszyscy pracownicy dokładnie zamykali drzwi od lodówki. Warto również zwrócić uwagę, aby w czajniku elektrycznym gotować tylko tyle wody ile się potrzebuje, a także dbać o wyłączanie każdego sprzętu, którego się nie używa. Powinno się również nie nadużywać klimatyzacji, a także odłączać ładowarki po naładowaniu telefonów.

Podsumowując nawet niewielka zmiana, może przyczynić się do zmniejszenia opłat za energię elektryczną w przedsiębiorstwie. Dobrym posunięciem jest wdrożenie zmian związanych z zakupem bardziej energooszczędnego sprzętu. Możliwe jednak, że wystarczy tylko trochę pracy, aby uświadomić pracowników o konieczności dbania o niższe zużycie prądu. Powinno się próbować zmienić niekorzystne przyzwyczajenia, aby na stałe wdrożyć takie rozwiązania w przedsiębiorstwie, które pozwoliłyby zmniejszyć koszty energii.